,

Działania w serwisach społecznościowych i mikroblogach

W działaniach promocyjnych coraz większą rolę odgrywają serwisy społecznościowe, które mogą być doskonałym źródłem ruchu do strony docelowej lub do zaplecza. Istnieje wiele zautomatyzowanych serwisów, które pomagają uzupełnić nasze profile[1] (facebook, blip, twitter), lub dodać promowany link do serwisu digg, wykop.

Można równie dobrze stworzyć własne serwisy społecznościowe, które po zautomatyzowaniu będą również tworzyły dobre zaplecze. Taki serwis społecznościowy typu Twitter, Digg itp. łatwo i za darmo można postawić na silniku Drupala[2], dzięki czemu indeksacja tego typu serwisu przez wyszukiwarki jest znacznie ułatwiona, choć z drugiej strony narażona na wykluczenie jeśli w stworzony serwis będzie nadużywany.

Założenie konta w serwisach mikroblogowych (Flaker, Blip, Twitter itp.) i połączenie ich wszystkich jednym serwisem do aktualizacji statusu jest również rozsądnym rozwiązaniem. Są one doskonałym źródłem trendów i łatwo poddają się indeksacji. Nawet jeśli po jakimś czasie nie zwiększa się ilość użytkowników śledzących dany profil, to jednak wszystkie statusy zostaną zaindeksowane przez wyszukiwarki i istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdą się wysoko w SERP.

W serwisach społecznościowych łatwiej jest o nawiązanie kontaktu z właścicielami  serwisów, z którymi chcielibyśmy albo wymienić się linkami, albo też pozyskać od nich linki, dzięki niesformalizowanym kontaktom. Następuje tu bezpośredni kontakt dwóch stron i tego typu próba nawiązania współpracy jest dużo bardziej prawdopodobna w realizacji niźli wszelkie kontakty mailowe (jeśli kontakt bezpośredni jest niemożliwy). Blogosfera jest silnie skorelowana z mikroblogami i serwisami społecznościowymi, co daje możliwość na tworzenie zaplecza pośród osób aktywnych, lubiących nowe technologie poprzez e-celebrytów, których blogi są czytane przez tysiące użytkowników, a krótkie wpisy w mikroblogach potrafią często wywołać burzę[3]. Producenci sprzętu poszukują często takich wpływowych osób (Trendsetterów), podarowując im sprzęt bądź oprogramowanie, które przez określony czas te osoby będą opisywały. W zamian te osoby są opłacane, bądź testowanych przez nich sprzęt pozostaje ich własnością. Dzięki temu informacja dociera do aktywnych osób, które pod wpływem opinii Celebryty decydują się na zakup przetestowanego produktu.[1] dodajdo.com, ping.fm, notify.me; 03.11.2009r

[2] Drupal.pl; 04.11.2009r

[3] Michael Y. Park – Meghan McCain’s Racy Twitter Pic Scandal – http://www.people.com/people/article/0,,20313058,00.html; 03.11.2009r

post
Mariusz Szatkowski
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *