Programista WordPress developer – kim jest i co robi?

Dobry programista WordPress zajmuje się tworzeniem stron www w oparciu o WordPress. Zanim jednak zaczniemy od pełnej definicji, najpierw przedstawmy kilka faktów na temat WordPressa i tego, co to znaczy być programistą WordPressa:

Kim jest programista WordPress?

Programiści WordPressa piszą kod do zbudowania stron internetowych, sklepów e-commerce oraz aplikacji webowych. Wykorzystują oni swoją wiedzę języka programowania PHP, posiadają umiejętności budowania bloków w React, tworząc funkcjonalne, atrakcyjne i przyjazne dla użytkownika strony internetowe. Jeśli interesujesz się tworzeniem stron internetowych i chcesz zrozumieć jego zawiłości, wiedza na temat tej roli może pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji do zostania developerem WordPressa. W tym artykule omówię rolę programisty WordPressa, poznamy jego średnie wynagrodzenie oraz umiejętności i kroki wymagane, by nim zostać.

WordPress to darmowe narzędzie do blogowania o otwartym kodzie źródłowym oraz system zarządzania treścią (CMS) oparty na PHP i MySQL. WordPress był używany przez ponad 32,5% z 1 miliona najlepszych stron internetowych w czerwcu 2019 roku, a w 2022 odpowiada za 43% udziału w rynku. WordPress jest najpopularniejszym systemem blogowym używanym w sieci, na ponad 60 milionach stron internetowych.

WordPress Market Share

Ref.: tooltester.com

Wynika z tego, że wiele osób może korzystać z WordPressa, nawet nie będąc ekspertami w dziedzinie PHP, a ponieważ jest to system CMS typu open source, każdy, kto posiada podstawowe umiejętności internetowe, może używać WordPressa do tworzenia stron internetowych.

Jednak to z pewnością nie kwalifikuje ich jako programistów i developerów WordPressa. W rzeczywistości niektórzy przeciwnicy WordPressa często twierdzą, że społeczność tworząca WordPressa obniżyła poprzeczkę tworzenia stron internetowych, co doprowadziło do sytuacji, w której prawdziwi eksperci nie są już tak potrzebni jak w przeszłości.

WordPress przekonał rzeszę amatorów bez talentu i wykształcenia, że są twórcami stron internetowych, ponieważ potrafią skonfigurować witrynę WordPress, załadować motyw i zainstalować kilka wtyczek. Nie wiedzą jednak, jak napisać kod HTML, a tym bardziej CSS, JavaScript, SQL czy jakikolwiek inny język programowania po stronie serwera.

Dlaczego WordPress?

programista WordPress przy pracyWordPress (zwłaszcza wersja z własnym hostingiem, którą można pobrać ze strony WordPress.org) jest niezwykle elastyczny i łatwy do uruchomienia. Choć początkowo WordPress był platformą do blogowania, ekosystem, który rozwinął się od tamtego czasu, umożliwia zrobienie z witryną WordPress niemal wszystkiego. Niezależnie od tego, czy budujesz stronę informacyjną, strony docelowe czy platformę handlu elektronicznego, WordPress poradzi sobie ze wszystkim.

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), co oznacza, że jest to aplikacja, która umożliwia tworzenie treści cyfrowych i publikowanie ich w Internecie. Jedną z głównych różnic między używaniem systemu CMS, takiego jak WordPress, a stosowaniem HTML i CSS jest to, że nie ma potrzeby indywidualnej edycji, a następnie ponownego ładowania każdej strony witryny za każdym razem, gdy chcesz dodać do niej treść. Zamiast tego można zarządzać stronami witryny za pomocą interfejsu użytkownika WordPressa i po prostu nacisnąć przycisk „Publikuj”, aby zastosować wprowadzone zmiany. Oczywiście bardziej skomplikowane i niestandardowe zadania wymagają głębszej wiedzy z zakresu kodowania, ale to właśnie możliwość wprowadzania prostych zmian bez kodowania pozwala klientom na samodzielne przeprowadzanie podstawowych aktualizacji witryny po jej zbudowaniu.

Na WordPressie można również uruchomić sklep internetowy e-commerce. Dlatego pomagam przedsiębiorcom stworzyć i rozbudować ich biznes online jako programista WooCommerce.

Co robi programista WordPress?

Dzisiaj przeszedłem od freelancera do właściciela małej firmy. Zazwyczaj realizuję projekty dla innych właścicieli małych firm, którzy wyszli poza etap tworzenia stron internetowych dla majsterkowiczów i potrzebują profesjonalnie zbudowanej witryny WordPress, która jest zintegrowana z innymi usługami, takimi jak systemy marketingu e-mailowego, systemy umawiania wizyt lub platformy wysyłkowe i księgowe dla handlu elektronicznego.

Jako WordPress developer, pierwszą rzeczą, którą robię każdego dnia, jest sprawdzenie mojego monitoringu stron www oraz systemu zgłoszeń pomocy technicznej na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś „problemy awaryjne”, nad którymi muszę pracować – zepsute strony, zhakowane strony, białe ekrany śmierci (white screen of death) itp. Jeśli tak jest, te sprawy stają się moim priorytetem. Jeśli takowe się pojawią, stają się one moim priorytetem. Po odłożeniu na bok wszelkich kryzysów sprawdzam pocztę elektroniczną (którą staram się sprawdzać tylko trzy razy dziennie, w przeciwnym razie może mnie to rozpraszać i zamienić się w całodzienne pochłanianie czasu), zajmuję się drobnymi zadaniami domowymi, które muszę wykonać, a następnie przechodzę do mojej głównej pracy.

Przynajmniej raz w tygodniu (choć czasem częściej, w zależności od aktualnego stanu bezpieczeństwa) testuję kopie zapasowe wszystkich witryn WordPress, którymi zarządzam, i upewniam się, że oprogramowanie, z którego korzystają te witryny, jest aktualne. Co tydzień przeprowadzam również skanowanie bezpieczeństwa witryn oraz monitorowanie wydajności. Po zakończeniu tego rodzaju konserwacji lub w dni, kiedy nie jest ona konieczna, przechodzę do części rozwojowej mojej pracy. W zależności od tego, jak wiele projektów witryn mam w toku, spędzam nad nimi kilka godzin. Obejmuje to takie czynności, jak planowanie witryny, tworzenie własnych motywów, instalowanie lub modyfikowanie wtyczek, tworzenie stron i uzupełnianie treści. Poza utrzymywaniem, zarządzaniem i budowaniem witryny codziennie przeznaczam godzinę lub dwie na rozwój zawodowy. Łatwo jest zatracić się w bezpośredniej bliskości projektów, nad którymi się pracuje, ale niezwykle ważne jest, aby być na bieżąco zarówno z technologią, której się używa, jak i z ogólnymi tajnikami freelancingu lub prowadzenia własnej firmy. Osobiście jestem na bieżąco, korzystając z kilku usług, które zapewniają szkolenia na tematy związane z WordPressem, kodowaniem w ogóle oraz zarządzaniem biznesem.

Programiści WordPressa wykorzystują umiejętności techniczne i umiejętności miękkie

Dla każdego, kto chce zająć się tworzeniem stron internetowych WordPress, ważne jest, aby podkreślić, że – choć nauczenie się jak najwięcej o platformie WordPress i stworzenie silnych ogólnych podstaw kodowania i umiejętności technicznych to kluczowe elementy pracy w tej branży – będziesz musiał również kultywować swoje umiejętności „nietechniczne”. W przerwach między zajęciami z kodowania poświęć trochę czasu na naukę zarządzania projektami – niezależnie od tego, czy pracujesz dla siebie, czy dla kogoś innego, umiejętność określania zakresu projektu, definiowania wymagań oraz przewidywania i planowania pracy jest nieoceniona. Zawsze pracuj też nad poprawą swoich umiejętności komunikacyjnych – więcej projektów kończy się niepowodzeniem z powodu słabej komunikacji niż z jakiegokolwiek innego powodu. I wreszcie, zaplanuj wszystko! Zarówno w mojej karierze wojskowej, jak i w biznesie przekonałem się, że jeśli czegoś nie ma w kalendarzu, to nie zostanie zrobione – ale nie zapomnij zaplanować czasu, aby zadbać o siebie! Piękno pracy z WordPressem i ogólnie z tworzeniem stron internetowych polega na tym, że częściej niż zwykle masz możliwość tworzenia własnego harmonogramu lub przynajmniej pewnej elastyczności czasowej, ale to od Ciebie zależy, czy skorzystasz z tej elastyczności, aby uzyskać jak najlepsze wyniki.

Typowe środowisko pracy WordPress developera

Programiści WordPressa spędzają znaczną część czasu, siedząc przy komputerze i pracując przy użyciu myszy i klawiatury. Mogą, ale nie muszą pracować w zespole, jednak zawsze będą pracować z jakimś klientem. Od czasu do czasu należy spodziewać się lekkich podróży i spotkań w różnych miejscach.

Ze względu na charakter tego stanowiska możliwa jest praca zdalna, co zapewni większą elastyczność w zakresie stylu spotkań i środowiska pracy.

Typowe godziny pracy programisty WordPress

Typowe godziny pracy dla programisty WordPress to 9-17 w biurze. Lub jest to czas elastyczny, jeśli pracujesz zdalnie ze swojego domu.

Dostępne certyfikaty dla developerów WP

Ponieważ programiści WordPressa pracują w różnych branżach, istnieje wiele instytucji, które oferują certyfikaty, w tym:

Akademia WordPressa. Skillshare oferuje ten kurs wprowadzający do WordPressa, zawierający przewodniki krok po kroku i instrukcje, które pozwolą Ci nabrać wprawy. Dzięki okazjonalnym zniżkom i bezpłatnym próbom jest to fantastyczny pierwszy krok do zapoznania się ze światem WordPressa.
Ścieżka kariery w dziedzinie tworzenia stron internetowych. Codecademy oferuje ten niezbędny certyfikat dla każdego, kto chce na poważnie zarabiać na życie, tworząc strony internetowe. Nauczysz się podstaw tworzenia stron internetowych, poznasz kilka języków programowania, takich jak HTML i CSS, a także przejdziesz do bardziej złożonych tematów, takich jak bazy danych. Te umiejętności nie tylko przyczynią się do Twojego sukcesu, ale także zaokrąglą Cię jako programistę i pomogą Ci później, gdy przejdziesz do pracy na wyższym poziomie.
Tworzenie motywów WordPress. Kurs Udemy oferuje ten certyfikat, który pomoże Ci nauczyć się tworzyć wysoce responsywne motywy przy użyciu Bootstrap Framework. Poznasz podstawy tworzenia stylów stron oraz tworzenia wszechstronnych i dynamicznych treści. Zaleca się, abyś przed przystąpieniem do kursu znał języki, które będą ci potrzebne do pracy w WordPressie.
Naucz się PHP. Ten certyfikat oferowany przez Codecademy potwierdza znajomość podstawowego języka używanego na platformie WordPress – PHP. Kurs ten nauczy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym języku, a po jego ukończeniu będziesz mieć doskonały poziom wiedzy na temat wewnętrznego funkcjonowania platformy, ponieważ dowiesz się, jak działa ona od podstaw.

Jak wygląda ścieżka kariery programisty WordPressa?

Programiści WordPressa zazwyczaj rozpoczynają pracę w tej branży z wykształceniem średnim. Bardziej techniczne stanowiska mogą wymagać ukończenia studiów czteroletnich, najlepiej w zakresie programowania komputerowego lub pokrewnej dziedziny. Znajomość WordPressa jest konieczna, ale niektórzy kandydaci z certyfikatami w zakresie programowania stron internetowych mogą się zakwalifikować.

Tendencje dotyczące stanowisk programistyczych WP

Według branżowej witryny Torque, jednym z trendów, który będzie miał wpływ na wszystkich programistów internetowych w najbliższej przyszłości, jest rozwój chatbotów, które z dnia na dzień stają się coraz bardziej „ludzkie”. Wyszukiwanie głosowe również szybko zyskuje na popularności jako podstawowa technologia zarówno dla celów biznesowych, jak i osobistych. Technologia Blockchain, w tym WEB3 staje się szczególnie popularna w sektorach finansowych; bez wątpienia wpłynie ona również na rozwój wtyczek i monetyzację treści w witrynach WordPress.

Przykładowe pytania do rozmowy kwalifikacyjnej na Programistę WordPress

  • Czy możesz opisać, czym jest wtyczka do WordPressa?
  • Gdzie przechowywana jest treść?
  • Jaka jest różnica między postami a stronami?
  • Co to są hooki? Jakie są ich funkcje?
  • Co to jest hook akcji?
  • Co to jest i jak działa hook filtrujący?
  • Jak włączyć tryb debugowania?
  • Co to jest taksonomia?
  • Co to jest typ postu i czym on się charakteryzuje w tabeli WordPressa?
  • Jakie są domyślne tabele w WordPressie?