Strategie budowy zaplecza

WordPress developer at work

Istnieje wiele definicji zaplecza, niemal każda z osób próbujących usystematyzować to pojęcie miałaby swoją definicję.

Niemniej jednak należy założyć, iż jest to działanie zmierzające do umieszczenia linku do konkretnej strony WWW w miejscu, które pozwoli na bezpośrednie lub pośrednie przejście do tej strony WWW. Zaplecze tworzy się dla Spiderów, Crawlerów i botów wyszukiwarek, jak i dla samych użytkowników.

Tworzenie zaplecza linków – obok optymalizacji kodu strony docelowej (SEO) wpisuje się w proces pozycjonowania strony internetowej.

Generalną zasadą przewodnią koncepcji budowy zaplecza jest umieszczenie linka do strony docelowej, wzbudzenie zainteresowania, przejście do strony docelowej i zatrzymanie odwiedzającego jak najdłużej celem zmonetyzowania bezpośredniego lub pośredniego (użytkownik może trafić w terminie późniejszym dzięki zaindeksowanej w SERP stronie) tego ruchu.

1 .     Bezpośrednie przejście do strony WWW

Użytkownik przechodzi do strony docelowej natrafiając na link do strony WWW (będąc w trybie online) na innej  stronie WWW, oprogramowaniu, reklamie, prezentacji, widżecie, grze i innych produktach elektronicznych

2.      Pośrednie przejście do strony WWW

2.1     Przejście poprzez zapamiętanie, zapisanie i odtworzenie

Użytkownik trafia na stronę WWW poprzez odtworzenie z pamięci, zapisu lub obrazu adresu strony WWW, wpisując ten adres w przeglądarce w terminie późniejszym.

2.2     Przejście bezpośrednie poprzez użycie narzędzi przekierowujących [referral]

Najczęstszą formą obrony przed nadużyciami dokonywanymi przez osoby próbujące jest przekierowanie użytkownika z adresu A do adresu docelowego B. Do tego celu stworzonych zostało wiele narzędzi i skryptów mających funkcje:

 •  skracające adres WWW (dzięki czemu np. więcej tekstu użytkownik jest w stanie dołączyć do wiadomości wpisywanej w serwisach mikroblogowych, w tym przejścia z SERP, katalogów stron, presell pages itp.)
 •  parametryzujące – link prowadzi do skryptu odczytującego np. ustawienia sprzętowe użytkownika, po odczycie kierowany jest do właściwej strony z odpowiednimi parametrami
 •  spamoodporne – ich działanie ma na celu eliminację przenoszenia linkjuice na stronę docelową, co ma zniechęcać użytkowników do nadużyć
 •  korekty adresów URL: poprzez zastosowanie bezpośrednio w serwisie, do którego trafił użytkownik – przekierowań z zastosowaniem komend serwera lub języków kodowania stron www (m.in. przekierowanie portów, meta, JavaScript, htaccess, przekierowania  301/302)

Możliwe jest pozyskanie linków ze stron, które bardzo często nie podlegają administracyjnej edycji. Są to m.in.: fora, blogi, komentarze w blogach, Księgi gości, strony społecznościowe, komunikatory (oraz opisy statusu), strony typu Wiki, grupy dyskusyjne, strony z ofertami pracy. Tego typu miejsca nie podlegają zazwyczaj przeglądom przed publikacją i są doskonałym miejscem do rozszerzenia działań związanych z budową zaplecza linków. Jednak tego typu strony są praktycznie nieodwiedzane przez Indexery z powodu nadużyć stosowanych w tego typu miejscach lub przez brak możliwości technicznych (np. komunikatory). Twórcy stron bronią się przed nadużyciami poprzez wprowadzenie znacznika rel=”nofollow” do linków zewnętrznych, umieszczanych w serwisie, lub pozostawiają linki w formie tekstowej. Dodawanie linków do tego typu serwisów może zostać zmechanizowane poprzez budowanie skryptów/botów wykrywających adresy for korzystających z tych samych silników, a następnie poprzez automatyczne wypełnienie pól formularza przez mechanizm dokonujący nadużycia.

Inną , często spotykaną strategią jest tworzenie wartościowych tekstów, wzbogaconych o filmy, grafiki, zdjęcia, dźwięki, oprogramowanie, prezentacje, które są oznakowane w sposób. Mając materiał, który nie jest możliwy do pozyskania od firm lub osób trzecich, jest często wykorzystywany przez konkurencję, która zgodnie z prawem prasowym powinna odwołać się do źródła podczas cytowania. Dzięki temu wydawca zyskuje odniesienie do swojej strony źródłowej, choć najczęściej są to informacje tekstowe, które jedynie stanowią o kontakcie z marką.

Wszelkiego rodzaju działalność edukacyjna, aktywny udział w prezentacjach, szkoleniach, wystąpieniach, wywiadach – wpływa znacząco na budowę wizerunku eksperta w danej dziedzinie, a to w znaczący sposób determinuje postrzeganie marki oraz strony WWW, którą ekspert reprezentuje. Udzielanie się na innych blogach, forach, wypowiedzi dla mediów i częste odniesienia do wypowiedzi ekspertów wpływają na pozytywne postrzeganie reprezentanta Strony Docelowej i stanowią istotny czynnik w budowie zaplecza linków.

Tworzenie zaplecza linków – obok optymalizacji kodu strony docelowej (SEO) wpisuje się w proces pozycjonowania strony internetowej. Większość właścicieli stron internetowych dąży do jak największej promocji strony docelowej tak, aby pozyskać jak największą liczbę użytkowników. Przejście użytkowników na stronę oznacza, iż poszukują informacji w jakimś zakresie powiązanym z naszą stroną lub chcą dokonać zakupu. Rolą strony internetowej (chyba, że z założenia jest deficytowa) jest dokonać zwrotu z inwestycji poniesionych na stworzenie strony docelowej wraz z jak największą nawiązką.

Rozproszone w różnych mediach linki do strony docelowej stanowią są silnikiem dla ich rankingu w SERP – nie jest to jednak sukces zastosowania których z przedstawionych strategii. Pamiętać tu należy także o optymalizacji kodu samej strony, budowy stron, struktury, wyglądzie, wartościowej i unikalnej treści i innych czynnikach, które wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania. Oczywiście można próbować zastosować którąś ze strategii bez optymalizacji samego kodu, jednak w takim przypadku docelowo większość źródeł ruchu na stronie docelowej będą stanowiły media, które nie są wyszukiwarkami. Można to porównać do próby sprzedaży samochodu. Podczas jego sprzedaży, uczciwy właściciel upewnia się, że wszystkie części pojazdu są sprawne. Wszystkie udokumentowane zmiany, które właściciel samochodu przeprowadził – takie jak wymiana niektórych części mechanicznych, które ulegają naturalnemu zużyciu – teoretycznie podwyższają wartość sprzedawanego samochodu. Wymiana tych części, bez których samochód nie byłby w stanie wykonywać swych podstawowych funkcji nie zmieniają ceny radykalnie, lecz potencjalni nowi nabywcy kupią  sprawny samochód za tą samą cenę – gdyby mieli wybrać samochód niesprawny. Podobnie jest ze strategią budowy linków – nie jest możliwym aby przyciągnąć i zatrzymać użytkowników na stronie docelowej jeśli strona nie działa prawidłowo, lub użytkownicy nie znajdują celu swoich poszukiwań, choć do strony zostały zastosowane któreś z powyższych strategii.

Sposobów zdefiniowania, tworzenia, przyjęcia strategii budowy zaplecza linków, wpisującej się w proces pozycjonowanie strony jest tyle, ilu jest osób zarządzających projektem budowy zaplecza czy też pozycjonowania. Praca wymienia jedynie najbardziej popularne obszary, które były najpopularniejszym miejscem realizacji projektu. Wybór właściwych strategii budowy zaplecza linków jest również niemożliwy do uogólnienia dla wszystkich witryn, do których tworzy się zaplecze. Można co prawda przytoczyć wspólne strategie dla witryn społecznościowych i blogowych, lecz zastosowanie na tych witrynach tych samych tekstów, fragmentów kodu wyglądającego podobnie może skutkować wyrzuceniem stron z SERP, co jest niepożądanym wynikiem działań w strategii budowy zaplecza strony docelowej.

Strategię budowania linków należy pojmować jako część biznesu, której poświęca się jak najwięcej czasu. Tak jak codziennie zagląda się do narzędzi monitorujących poprawność działania serwera, ilość wejść na stronę, tak rytuałem powinno być permanentne i aktywne budowanie zaplecza. Nie należy tego zadania traktować jak kampanię, którą się przygotowuje, uruchamia, wypuszcza i nagle pauzuje, przerywa bądź nie monitoruje. Takie podejście ułatwia konkurencji zdobycie przewagi. Brak determinacji w dążeniu do celu nie tylko może zatrzymać rozwój strony docelowej, lecz może spowodować radykalne obniżenie ilości odwiedzin na stronie. Z drugiej strony podobnie sytuacja ma się z nadgorliwością – dodawanie dużej ilości jednorodnych linków do strony docelowej, zwłaszcza ze stron całkowicie nie powiązanych treścią lub ze stron spamerskich – może wywołać podobne skutki. Wykorzystanie zdobytej wiedzy popartej doświadczeniem lub przekazanie projektu certyfikowanej i wartościowej firmie może (ale nie musi) przynieść profity stronie docelowej w dłuższej perspektywie czasu.

Przyszłość rozwoju strategii budowy zaplecza uwarunkowana jest przede wszystkich czynnikami technologicznymi i technicznymi, a także modyfikacją algorytmu wyszukiwarek, które zapewne będą jeszcze szybciej reagować na zmiany zachodzące w sieci, będą bardziej inteligentne wykorzystując chociażby sieci semantyczne. Dokładne kierunki rozwoju nie są znane, jednak tendencje pozostają niezmienione – wyniki wyszukiwania będą jak najbardziej wartościowe i dopasowane do wysłanego zapytania.

Bibliografia:

 • Benicewicz – Miazga Anna, Nowakowski Michał: Webpositioning, Mikom 2005
 • Calishain Tara, Dornfest Rael, Bausch Paul: 100 sposobów na Google, Helion 2005
 • Danowski Bartosz, Makaruk Michał: Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak to się robi, Helion 2007
 • Frontczak Tomasz: Marketing internetowy w wyszukiwarkach, Helion 2006
 • Frontczak Tomasz, Cezary Lech, Bartosz Berliński, Mikołaj Adamczak, Paweł Chwalibóg, Rafał Kowalewski; Twój biznes w internecie. Podręcznik e-marketingu, Axel Springer Polska 2009
 • Kobis Paweł: Marketing z Google, PWN 2007
 • Ledford Jerri L.: SEO: Biblia, Helion 2007
 • Karwatka Tomasz: Usability w e-bizesie, co kieruje twoim klientem, Helion 2009
 • Krug Steve: Nie każ mi myśleć, o życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych, wydanie II, Helion 2006
 • Sosna Łukasz, Nowaczyk Robert: Sekrety pozycjonowania w Google, Nakom 2006
post
Mariusz Szatkowski
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *